Παγκόσμιο IIHF: Μεγάλες νίκες για ΗΠΑ και Καναδά (vids)

Με επιτυχία συνέχισαν την 3η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ΗΠΑ και Καναδάς στο τουρνουά της Φινλανδίας και της Λετονίας.

Η αμερικανική ομάδα νίκησε με 7-1 την Ουγγαρία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ωστόσο έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου. Δραματικό σε εξέλιξη το ματς της Δανίας με τη Γαλλία με τους Δανούς να νικούν 4-3 στην παράταση. Στο άλλο ματς του ομίλου η Σουηδία επικράτησε 5-0 της Αυστρίας με 5 διαφορετικούς σκόρερ.

Στο πρώτο χρονικά ματς του δεύτερου ομίλου ο Καναδάς δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην Σλοβενία την οποία νίκησε με 5-2. Στα άλλα ματς του ομίλου η Ελβετία επιβλήθηκε 3-0 της Νορβηγίας με 2 γκολ από την πρώτη περίοδο ενώ η Τσεχία επικράτησε 5-1 του Καζακστάν με τρία γκολ στην 3η και τελευταία περίοδο.