Ευρωπαϊκό Γ’ κατηγορίας: Ο τίτλος στην Ουκρανία, στην 7η θέση η Ελλάδα

Η Ουκρανία πήρε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γ’ κατηγορίας των ανδρών παρά την έλλειψη εγκαταστάσεων.

Η εισβολή της Ρωσίας έχει προκαλέσει τεράστια ζημιά στις υποδομές της χώρας ωστόσο η ομάδα της Ουκρανίας πήρε τον τίτλο στο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο Ντάμφρις της Σκωτίας. Με προπονητή τον Έρκλ Λιλ και με ηγέτη τον Έντουαρντ Νικόλοφ, η Ουκρανία νίκησε 10-2 στον τελικό το Λιχτενστάιν εξασφαλίζοντας την παρουσία της στη Β’ κατηγορία την επόμενη σεζόν.

Η ομάδα έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου έχοντας προπονηθεί στο Ταλίν της Εσθονίας για τέσσερις μήνες, στη Φινλανδία για 5 εβδομάδες ενώ πέρασε άλλους τέσσερις μήνες στο Σολτ Λέικ Σίτι των ΗΠΑ. Στο τουρνουά των ανδρών όπου συμμετείχαν 8 ομάδες η ελληνική αποστολή πήρε την 7η θέση ενώ τον τίτλο στο τουρνουά των γυναικών πήρε η ομάδα της Πολωνίας.