ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ:

Παγκόσμιο IIHF: Αρχή με ήττα για τη Φινλανδία (vids)

Κάτοχος του τίτλου και μία από τις διοργανώτριες του παγκοσμίου πρωταθλήματος η Φινλανδία άρχισε με ήττα 4-1 από τις ΗΠΑ.

Η Φινλανδία πήρε τον τίτλο πέρυσι επικρατώντας στην παράταση του Καναδά ωστόσο στο νέο τουρνουά δεν έκανε την καλύτερη αρχή στο πλαίσιο του Α’ ομίλου στο Τάμπερε. Ο Τέεμου Χαρτικάινεν άνοιξε το σκορ με τους Αμερικανούς να απαντούν στη δεύτερη περίοδο με τον Κάτερ Γκοτιέ και στην συνέχεια να σημειώνουν 3 γκολ σε διάστημα 11 λεπτών.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Σουηδία επιβλήθηκε 1-0 της Γερμανίας με μοναδικό γκολ αυτό στο 41ο λεπτό με τον Όσκαρ Λίντμπεργκ.

Η συνδιοργανώτρια Λετονία ηττήθηκε 6-0 από την περυσινή φιναλίστ, την ομάδα του Καναδά που είχε 6 διαφορετικούς σκόρερ.

Στο άλλο παιχνίδι του Β’ ομίλου η Τσεχία, κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου πέρυσι, επιβλήθηκε 3-2 της Σλοβακίας.