Παγκόσμιο Junior: Σε Ρομέρο και Καστά οι τίτλοι

Ο Ισπανός Άλβαρο Ρομέρο και η Γαλλίδα Λέα Καστά νίκησαν στο σνόουμπορντ κρος για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Junior στο Πάσο Σαν Πελεγκρίνο.

Ο Ρομέρο επικράτησε των Γάλλων Αϊντάν Σολέ και Ακίλ Λελέ όπως και του Καναδού Τζέιμς Σαβάρντ-Φέργκιουσον στο μεγάλο τελικό που κατέλαβαν τη 2η, 3η και 4η θέση αντίστοιχα. Ο Ρομέρο είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2021 και 2 χρόνια μετά έκανε το άλμα προς την κορυφή του βάθρου.

Στις γυναίκες η Καστά ήταν η νικήτρια του μεγάλου τελικού επικρατώντας της συμπατριώτισσάς της, Καμίλ Πουλά, με τη Γερμανίδα Σέλια Τρινκλ να ολοκληρώνει την τριάδα του βάθρου. Στο ομαδικό, το δίδυμο της Αυστραλίας με την Τζόσι Μπαφ και τον Τζέιμς Τζόνστον πήρε τη νίκη μπροστά από τις δύο γαλλικές ομάδες. Λελέ και Πουλά πήραν τη 2η θέση ενώ Καστά και Σολέ έκαναν δικό τους το χάλκινο μετάλλιο.