Παγκόσμιο Κύπελλο: Στη Μπανκς η μεγάλη κρυστάλλινη σφαίρα (vid)

Η Βρετανίδα Σάρλοτ Μπανκς πήρε τον τίτλο στο παγκόσμιο κύπελλο σνόουμπορντ στον τελευταίο αγώνα της σεζόν στο όρος Σεντ Αν του Καναδά.

Η Μπανκς πέρασε με άνεση από όλους τους γύρους του αγωνίσματος σνόουμπορντ κρος μέχρι τα ημιτελικά όπου ηττήθηκε από την Αυστριακή Πία Τσέρκλοντ. Η 27χρονη ωστόσο πήρε τη νίκη στο μικρό τελικό σε μία σεζόν πουν την είδε να παίρνει 6 χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο και να παίρνει τη μεγάλη κρυστάλλινη σφαίρα για 2η φορά στην καριέρα της με 723 βαθμούς.

Η Γαλλίδα Κλοέ Τρεσπέτς τερμάτισε στη 2η θέση της σεζόν ενώ 3η ήταν η Τζόζι Μπαφ από την Αυστραλία που ήταν και η νικήτρια του τελευταίου ατομικού αγώνα.