Παγκόσμιο Κύπελλο: Φινάλε με νίκη για τη Χάνα Έμπεργκ (vid)

Παγκόσμια πρωταθλήτρια στη μαζική εκκίνηση, η Χάνα Έμπεργκ πήρε τη νίκη στον τελευταίο αγώνα της σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου διάθλου στο Χολμενκόλεν του Όσλο.

Ούσα αλάνθαστη στο πρώτο πέρασμα από το πεδίο βολής από την όρθια θέση, στο τρίτο από τα τέσσερα του αγώνα, η Σουηδέζα κάλυψε πρώτη τα 12.5 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 36 λεπτά και 33,5 δευτερόλεπτα, ξεπερνώντας και τις δύσκολες συνθήκες με την πυκνή ομίχλη.

Στον τελευταίο αγώνα της σεζόν αλλά και στην καριέρα της, η Μάρτε Όλσμπου Ρόισλαντ από τη Νορβηγία κατέλαβε τη δεύτερη θέση με ένα γύρο ποινής και σε απόσταση 22,6 δευτερολέπτων από τη νικήτρια. Επίσης στο φινάλε της καριέρας της η Γαλλίδα Αναϊς Σεβαλιέ-Μπουσέ ολοκλήρωσε την τριάδα του βάθρου σε απόσταση 43,7 δευτερολέπτων από τη νικήτρια με τρεις άστοχες βολές.

Η Γαλλίδα Τζούλια Σιμόν, έχοντας εξασφαλίσει τη μεγάλη κρυστάλλινη σφαίρα, τον τίτλο στη γενική βαθμολογία, αλλά και εκείνον στην καταδίωξη, πήρε τον τίτλο και στη μαζική εκκίνηση με την 5η θέση στον αγώνα.