Παγκόσμιο Κύπελλο Freestyle Ski: Νικητές και στα dual moguls Λαφόντ και Κίνγκσμπερι (vids)

Περίν Λαφόντ και Μάικλ Κίνγκσμπερι πήραν δεύτερη νίκη στο Καζακστάν για το παγκόσμιο κύπελλο freestyle ski.

Στην περιοχή του Αλμάτι η Γαλλίδα, μετά τη νίκη στα moguls επικράτησε και στο αγώνισμα των dual moguls επικρατώντας στο μεγάλο τελικό της Αμερικανίδας Τζέλιν Κάουφ. Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη για τη Λαφόντ και η 4η στην σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου κλείνοντας τη χρονιά της με 11 βάθρα σε 12 αγώνες και με 2 χρυσά μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπακουριάνι στη Γεωργία ενώ έφτασε και τις 9 κρυστάλλινες σφαίρες στην καριέρα της.

Ο πιο επιτυχημένος αθλητής στην ιστορία της FIS έγινε ο Μάικλ Κίνγκσμπερι με τον Καναδό να φτάνει τις 80 νίκες καριέρας και να πετυχαίνει για δεύτερη φορά το χατ-τρικ τίτλων παίρνοντας την πρώτη θέση σε moguls, dual moguls και γενική φτάνοντας τις 24 κρυστάλλινες σφαίρες στην καριέρα του. Ο Βάλτερ Βάλμπεργκ από την Σουηδία ήταν εκείνος που πήρε τη δεύτερη θέση ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Αυστραλός Ματ Γκρέιαμ.