Παγκόσμιο Κύπελλο Freestyle Ski: Λαφόντ και Κίνγκσμπερι νικητές στο Αλμάτι (vids)

Η Γαλλίδα Περίν Λαφόντ και ο Καναδός Μάικλ Κίνγκσμπερι πήραν τη νίκη στα moguls για το παγκόσμιο κύπελλο freestyle ski.

Την πρώτη ημέρα δράσης στους τελικούς της σεζόν στο Αλμάτι του Καζακστάν η Λαφόντ έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες ενώ ο Κίνγκσμπερι τις 7 συνολικά στην σεζόν. Αρχίζοντας με τις γυναίκες η Λαφόντ ήταν ανώτερη συνεχίζοντας τις επιτυχίες μετά το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπακουριάνι με την 24χρονη να φτάνει τις 29 νίκες καριέρας. Στο βάθρο την ακολούθησαν δύο Αμερικανίδες, οι Τζέλιν Κάουφ και Τες Τζόνσον, από τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα. Αν και απούσα, η Τζακάρα Άντονι από την Αυστραλία, είχε ήδη κάνει αρκετά για να πάρει τον τίτλο για 3η φορά στην καριέρα της.

Στους άνδρες ο Μάικλ Κίνγκσμπερι είχε εξασφαλίσει την 22η κρυστάλλινη σφαίρα της καριέρας από το Φεβρουάριο στο Ντιρ Βάλεϊ και ο «βασιλιάς των moguls» πήρε τη νίκη συγκεντρώνοντας 540 βαθμούς και χρειάζεται άλλο ένα καλό αποτέλεσμα για να επαναλάβει το hat-trick τίτλων που πέτυχε την περασμένη σεζόν. Δεύτερος μπροστά στο κοινό της χώρας του ήταν ο Πάβελ Κολμάκοφ ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Αυστραλός Ματ Γκρέιαμ.