Προκρίθηκε στο Παγκόσμιο του 2024 στην Τσεχία ο Αγγέλης

Ο Απόστολος Αγγέλης έλαβε μέρος στην σειρά των Παγκοσμίων Κυπέλλων του Μαρτίου που διεξήχθησαν στο Νοve Mesto (Τσεχία), Oestersund (Σουηδία) και Holmenkollen (Νορβηγίας) το διάστημα από 2 έως 16 Μαρτίου, ολοκληρώνοντας τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της τρέχουσας περιόδου (2002-23).

Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής πέτυχε τον στόχο του που ήταν να πλασαριστεί η χώρα μας στις 30 πρώτες χώρες, και να εξασφαλιστούν δύο προκρίσεις Ελλήνων αθλητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2024 που θα διεξαχθεί στο Nove Mesto της Τσεχίας.

Η 29η θέση που κατέλαβε η χώρα μας είναι η καλύτερη που έχει επιτευχθεί ποτέ. Η καλύτερη του κατάταξη ήταν η 83η θέση με χρόνο 1:00:01,8 και 4 άστοχες βολές, στο αγώνισμα των 20χλμ, που διεξήχθη στο Oestersund 9 Μαρτίου.