Παγκόσμιο: Γαλλία και Ιταλία νικήτριες στα ομαδικά

Γαλλία και Ιταλία πήραν τον τίτλο στο ομαδικό γυναικών κι ανδρών αντίστοιχα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ορειβατικού σκι.

Έμιλι Χάροπ και Αξέλ Γκασέ-Μολαρέ πήραν τη νίκη για τη Γαλλία με μία επιβλητική εμφάνιση στο Μπόι Τάουλ της Ανδόρας με επίδοση 2 ωρών 12 λεπτών και 48,9 δευτερολέπτων. Η Άλμπα Ντε Σιλβέστρο και η Τζούλια Μουράντα από την Ιταλία κατέλαβαν τη 2η θέση ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Σελιά Περιγιά-Πεσί και Καντίς Μπονέλ από τη Γαλλία.

Ο Ματέο Εϊντάλιν και ο Ρόμπερτ Αντονιόλι από την Ιταλία στέρησαν δεύτερο χρυσό μετάλλιο από τη Γαλλία επικρατώντας των Ξαβιέ Γκασέ και Γουίλιαμ Μπον Μπαρντιόν στην τελευταία ανηφόρα με την τελική διαφορά να ανέρχεται στα 52 δευτερόλεπτα. Η Ιταλία πήρε και το χάλκινο μετάλλιο με τους Ντάβιντε Μανίνι και Ναντίρ Μαγκέτ.