Παγκόσμιο Μπακουριάνι: Επέστρεψε στην κορυφή η Λεντέξ!

Η Τες Λεντέξ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό του Big Air, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Freestyle Ski στο Μπακουριάνι. Η 21 ετών Γαλλίδα κατέκτησε έτσι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της καριέρας της στο αγώνισμα, έπειτα από εκείνο του 2019 στη Γιούτα. Η Λεντέξ τα κατάφερε βγάζοντας συνολικό σκορ 186.75, έχοντας μάλιστα τα επιμέρους δύο μεγαλύτερα σκορ στα δύο βαθμολογούμενα άλματά της.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Νορβηγίδα Σάντρα Άιε με συνολικό σκορ 175.00, η οποία στα 27 της χρόνια κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της καριέρας της σε μεγάλη διοργάνωση. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ακολούθησε η Μέγκαν Όλνταμ από τον Καναδά με συνολικό σκορ 174.00. Μάλιστα, για την Όλνταμ αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο που θα προσθέσει στις… αποσκευές της επιστρέφοντας από το Μπακουριάνι, μιας και νωρίτερα είχε πάρει και το ασημένιο στο Slopestyle.