Παγκόσμιο: Ιστορικός τίτλος για Γιαγκερτσίκοβα και Καρντόνα Κολ

Η Μαριάνα Γιαγκερτσίκοβα πήρε τη νίκη στο σπριντ για το παγκόσμιο πρωτάθλημα ορειβατικού σκι στο Μπόι Τάουλ της Ισπανίας.

Η Σλοβάκα ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 3 λεπτά και 11,034 δευτερόλεπτα και έγινε η πρώτη από τη χώρα της που αναδεικνύεται παγκόσμια πρωταθλήτρια στο άθλημα. Δεύτερη η Μαριάν Φατόν από την Ελβετία που ήταν βραδύτερη για 2,971 δευτερόλεπτα ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η πρωτοπόρος στη βαθμολογία του παγκοσμίου κυπέλλου, η Έμιλι Χαρόπ από τη Γαλλία.

Για πρώτη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Οριόλ Καρντόνα Κολ και το έκανε μπροστά στο κοινό της χώρας του επικρατώντας με διαφορά 6,63 δευτερολέπτων του Γάλλου Τιμπό Ανσελμέ ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο επίσης Γάλλος, Ρομπέν Γκαλιντό, παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία κάτω των 23 ετών.