Παγκόσμιο Κύπελλο: Νέα νίκη στο Μορζίνς για Γκασέ-Μολαρέ και Μπονέ (pics)

Μετά τον κάθετο, η Αξέλ Γκασέ-Μολαρέ και ο Ρεμί Μπονέ, πήραν τη νίκη και στον ατομικό αγώνα για το παγκόσμιο κύπελλο ορειβατικού σκι στο Μορζίνς της Ελβετίας.

Η Γαλλίδα κυριάρχησε στον αγώνα των γυναικών ολοκληρώνοντας τη διαδρομή σε μία ώρα 27 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αφήνοντας πίσω της με διαφορά σχεδόν 2 λεπτών την πρωτοπόρο στη βαθμολογία του παγκοσμίου κυπέλλου, την Ιταλίδα Τζούλια Μουράντα. Νικήτρια στον αγώνα σπριντ, η Γαλλίδα Έμιλι Χαρόπ, ήταν βραδύτερη για τέσσερα δευτερόλεπτα από την συμπατριώτισσά της παίρνοντας την 2η θέση.

Στον αγώνα της χώρας του ο Ελβετός Ρεμί Μπονέ είχε τον απόλυτο έλεγχο και τερμάτισε πρώτος με επίδοση μίας ώρας 24 λεπτών και 56 δευτερολέπτων αφήνοντας στη δεύτερη θέση και σε απόσταση 46 δευτερολέπτων τον Γάλλο Ζαβιέ Γκασέ. Ακόμα 33 δευτερόλεπτα μετά ακολούθησε ο Ιταλός Ματέο Εβντάλιν ο οποίος ολοκλήρωσε και την τριάδα του βάθρου.